Ere galerij: overleden popiconen
Een ode aan David Bowie, Prince, Tina Turner, Freddy Mercury, George Michael & Amy Winehouse
In de geschiedenis van de popmuziek zijn er artiesten die niet alleen hits hebben gescoord, maar hele generaties hebben gevormd, grenzen hebben verlegd en emoties hebben verwoord die woorden soms tekortdoen. Prince, Amy Winehouse, David Bowie, Tina Turner, George Michael en Freddie Mercury behoren tot die zeldzame groep iconen die hun eigen universum creëerden — uniek, ongrijpbaar en onvergetelijk.
PRINCE alias: His Royal Badness
‘People say I’m wearing heels because I’m short. I wear heelsbecause the women like ‘em’
Prince in Vice Magazine
Een van de grootste artiesten van de jaren 80? Prince Rogers Nelson (1958). Wij kennen hem als Prince en later tijdelijk als TAFKAP: The Artist Formerly Known As Prince. Hoewel klein van stuk – hij meet maar 1,60 m. – is hij een groot artiest die maar liefst 27 instrumenten de baas is. Met wereldhits als Purple Rain, When doves cry, Kiss, en Sign o’ the Times verkoopt His Royal Badness meer dan 150 miljoen platen. Herkenbaar aan de heerlijke mix van funk, rock, pop, R&B en psychedelica. Prince wordt geboren in Minneapolis. Zijn moeder is jazzzangeres en zingt in het combo van zijn vader. De kleine prins ontdekt al snel dat muziek ook in zijn bloed zit. In no time speelt hij piano, gitaar en drums en al op zijn 14de heeft hij zijn eigen coverband. Uiteindelijk breekt hij in 1984 wereldwijd door met Purple Rain, de soundtrack van de gelijknamige film waarin hij zelf de hoofdrol speelt. De excentrieke Prince trouwt twee keer. Met zijn eerste vrouw, danseres Mayte Garcia, krijgt hij een zoon. Helaas overlijdt het jongetje al na zes dagen. Prince zelf overlijdt op 21 april 2016. De wereldster ligt begraven op zijn eigen landgoed: Paisley Park in Minnesota.
DAVID BOWIE alias: Cameleon of Rock‘
‘You would think that a rock star being married to a super-model would be one of the greatest things in the world. It is’
David Bowie in Late Night with Conan O’Brien
Let’s dance, put on your red shoes and dance the blues. Zing je al mee? Vanaf de jaren 60 is de Engelse David Robert Jones alias David Bowie (1947) niet meer weg te denken uit de popscene. Bowie is een absolute trendsetter met zijn glamrock, funk en new wave. Zijn bijnaam Cameleon of Rock doet hij eer aan: hij wisselt net zo snel van uiterlijk als van muziekstijl en podium persona’s. En zijn oogkleur? Veel mensen denken dat Bowie twee verschillende kleuren ogen heeft. Het blijkt een handelsmerk maar is een gerucht dat niet klopt. Zijn ene oog is wel donkerder blauw: het gevolg van een vechtpartij vroeger op school. Na zijn grote doorbraak met Space Oddity in 1969, volgen er hits als The man who sold the world, Heroes, Changes, Under pressure (met Queen) en Dancing in the street (met Mick Jagger). Ook buiten de muziek is Bowie vernieuwend. In 1997 gaat hij als eerste artiest naar de beurs. Door aandelen uit te geven kan hij zich met de binnengekomen 55 miljoen loskopen van zijn oude manager. Fans kunnen nu in de artiest investeren door het kopen van een aandeel-Bowie: een flop, blijkt later. Op 10 januari 2016 overlijdt Bowie in New York.
AMY WINEHOUSE alias: Sweet ‘n’ Sour
‘I’m an open book. Some men do think I’m a psycho bunny-boiler. But I think that’s funny’
Amy Winehouse in The Guardian
De Britse jazz- en soulzangeres Amy Winehouse (1983) hoort bij de illustere Club van 27. Net als wereldsterren Jimi Hendrix, Jim Morrison en Kurt Cobain: allemaal werden ze niet ouder dan 27 jaar. Amy Jade Winehouse groeit op in Londen in een Joods muzikaal gezin. Ze speelt op haar 13de gitaar, schrijft gedichten en teksten. Wanneer haar ouders op haar 14de scheiden, breekt er iets in Amy. Antidepressiva en muziek houden haar op de been. In 2003 wordt haar debuutalbum Frank positief ontvangen. Alleen: Amy trekt de spotlights niet. Ze wil alleen maar muziek maken. De liefde laat haar opbloeien wanneer ze Blake Fielder-Civil ontmoet. Een toxische relatie, want Amy raakt in de ban van drugs en drank. Na hun breuk lukt het haar niet om af te kicken. Alle sores en liefdesverdriet leveren Amy wel het ijzersterke album Back to black (2007) op. Met hits als Rehab en You know I’m no good. Hetzelfde jaar is het weer aan tussen Amy en Blake, ze trouwen zelfs in Miami. Het jaar daarop volgt de scheiding. De roem wordt haar uiteindelijk teveel. Amy overlijdt in 2011 in Londen aan een alcoholvergiftiging. De zangeres heeft als koosnaam: Sweet ‘n’ Sour, naar het rapduo dat ze op haar 8ste vormde met haar vriendin Juliette Ashby. Een bijnaam heeft ze niet, anderen krijgen soms wel háár naam als bijnaam: The New Amy Winehouse. Maar of ze kunnen tippen aan de echte..?

Meer lezen?
Een oude aan Tina Turner, Freddy Mercury en George Mickael lees je in Zin 1. Bestel het nummer hier online.